a l etolgija
2013.04.15. 10:05
Egy kedves emebr hvta fel r a figyelmemet, hogy errl sajnos itt nem tallt informct, pedig mindennek ez az alapja, s igaza is van! Tudom hogy nem ez a soronkvetkez cikk,de msot elrrbb hozom egy kicsit, teht j olvasst hozz:)
Induljunk ki taln abbl, hogy a l trsas llat, mnesben l (jobb esetben). A mnes lehet 2, 3 vagy akr 30 tag is, gy a lovaknak meg kellett tanulniuk valamiylen beszdformt kialaktani eyms kztt. Beszlhetnk it a hangjukrl, de a testbeszdk okkal inkbb rulkodbb!
A l hangja
Sokszor hallhattunk m lovat nyerteni, de vajon azt is tudjuk, hogy ezt mirt csinlja?! Szmtalan oka lehet r! Vegyk elsnek a csikt s az anyjt. Az anya nem csak a szagrl, de a csik hangjrl is felismeri, hogy hozz tartozik-e vagy sem. A mneknl isnagy szerepe van a hangnak, illetve a nyertsnek, ha przsi idszak van pldul ez remekl kihasznlhat egyms hvsra. Vagy a tipikus "rhgs". Biztosan tudjtok, hogy mirl beszlek, az amikor esetleg rpt nyjtasz fel, vagy a vacsorjt apja, de a nagyon ragaszkod lovak a gazdik fel is hangztatjk. Ms lovaknak akikhez ktdnek szintn alkalmazzk.
A testbeszd
Kezdjk ht az elejn. Ha egy l mg nem simert lval tallkozuk, akkor a szaglsra hagyatkozik. Remek szaglsuk van, gy a kt l egymstl szagmintt vesz, amit ltalban a dominancia kifejezse kvet, hogy mindenki tisztban legyen az erviszonyokkal. A kt l sszedugja az orrt, majd a dominnsabb (lehet az kanca, avgy mn) elre dobbantja az egyik mells lbt egy hangos "nygs" ksretben.Ha az egyik l egybl elfogadja a msikat fltte llnak, akkor ezzel a dolog le is zrult, ha mindkett magt tekinti dominnsnak a msikkal szemben, akkor komoly harcra is sor kerlhet, ha van r mdja a lovaknak.
A l a msikkal tbbfle mdon is harcolhat. Ha a harc egyoldal, akkor elg egy fenyeget sunyts, vagy jelzsrtk haraps. Ha ez nem elg, akkor komolyabb haraps kvetkezik, ha ez sem dnti el a "fnksget", akkor jn a rgs. Vagy "fart lk" a kt l, s hts kt lbbal rg, vagy az els lbakkal kzdenek. Ez utbbi mncsikknl gyakran figyelhet meg jtkos formban, amikor egymssal szemben felgaskodnak, s a kt els lbbal kaplnak, prbljk a msikat maguk al gyrni, a fldre teperni. Sajno nhnyl teheti ezt emberrel is, rossz lmny vagy hinyos nevels miatt.
Ha egy l figyel, akkor mindkt flt egyenesen az ismeretlen trgy ileltve szemly irnyban ll. Ha elfogadja az jsonsgot, akkor csakhalk szuzogst hallunk, s ha mr meggyzdtt rla, hogy nem jelent r veszlyt esetleg tovbb is ll, vagy jtszanikezd vele, rdekldik felle.
Ha nem csak halk szuszogst hallunk, akkor vatosabbnak kell lennnk, mert a nagy horkantsok mr veszylesebb dologra utalnak (legalbbis a l szemszgbl). Ilyenkor legynk vatosak, mert brmikor flreugorhat, vagy thet hirtelen mozdulatokat.

ltalban rdemes szem eltt tartani, hogy a l megrzi, hogy az ember fl-e, s ennek megfelelen viselkedik is. Az idegessg is tragad r az emberrl. A lval val bns sorn mindig legynk nyugodtak, hatrozottak, egyrtelmek (!), de nem durvk.
Ha a lnak nem tetszik valami, vagy ms llatra akar tmadni, a fleit szorosanhtracsapja, majdnm teljesen lesimulnak, ilyenkor nagyon vatosnak kell lennnk, ha egy l gy jn felnk, az semmi jt nem jelenthet. Te tvesszk ssze azzal, amikor htrafel figyel!
gaskods: Az gaskod l erflnyt igyekszik kimutatni. Az gaskods az emberrel val kapcsolat sorn gyakran ellenkezst is jelent.
Felszabadultan mozg l: A l, ha hosszabb ideig nem mozgott, vagy ha erejt akarja megmutatni, gyakran klnsen lebegs mozgssal get vagy vgtzik. A l a szabadban ltalban nem get folyamatosan hossz ideig, szvesebben lp vagy vgtzik. Ez az llapota kpezi az egyetlen kivtelt. Az iylen mozgs kzben nem ritka at gynevezett zszls farok, ez a jkedvnek a jele.

Jtkra hv magatarts: A lovak lnk figyelemmel s enyhn felemelt farokkal hvjk egymst jtkra.
Hempergs: A tisztlkodson kvl lvezetet is ad.
|