a legelő karbantartása
2013.04.15. 09:29
A legelő sajnos nem teszi rendbe magát, ezért rendszeresen rendbe kell tenned. Ugyanúgy kell ápolni és gondozni, mint egy virágos kertet. Hiszen nagyon rossz, ha a lovad eszik valamilyen mérgező növényt a legelőjén, aztán meg megbetegszik tőle.
Legelőkaszálás
Tavasztól őszig kétszer le kell kaszálni a legelőt. Júniusban először, mert akkor nő igazán a fű, majd utána augusztus-szeptember környékén, hogy tél előtt rendbe hozzátok a legelőt.
A legelő lekaszálása a gyep levágását jelenti. De nem sima, otthoni fűnyíróval, amit a kertetekben használtok, mert az szinte teljesen levágja a füvet. Fűkaszával végzik el a legelőkaszálást, és úgy, hogy a késeit magasra emelik, így csak a növények tetejét vágja le.
Hengerezés
Főként tavasszal a talaj nagyon kiszárad. Ilyenkor lehet egyenletesre hengerezni a legelő talaját, máskülönben buckásan szárad meg, és így könnyen megsérülhet lovad lába vagy patája.
Meszezés
A meszezés arra jó, hogy ne savanyodjon el a talaj. Körülbelül három-, hétévente szükséges. A legjobb száraz időben végezni, hogy a mész ne ragadjon hozzá a vizes fűhöz. Azután pedig addig nem szabad a lovat kiengedni a legelőre, amíg egy jó nagy eső be nem mosta a talajba a mészdarabkákat.
Fogasolás
A fogas olyan, mint egy nagy gereblye, amit egy traktor húz maga mögött. Ez eltávolítja a száraz fű- és gyommaradványokat, hogy levegőhöz jusson a gyep. Rendszeresen kell fogasoltatni a legelőt, ha sokat legeltetsz.
|