az olts beadsa
2013.04.07. 16:08
Az injekci beadsa tulajdonkppen az latorvos feladata. Ha azonban vszhelyzetben semmikpp nem tudsz egy llatorvost elkerteni, magadnak kell cselekedned. Egy laikus azonban csakakkor adhat be injekcit, ha tanulta, s tudja a mdjt.
Ha lovad beteg, az injekci alkalmazsa gyakran elkerlhetetlen. Vannak azonban ms lehetsgek is, amelyekkel hatkonyan segthetnk a lovon. Gygyszereket pldul kencsk vagy oldatok formjban is fel lehet vinni a brre. innen behatolnak a testbe, felszvdnak, s bekerlnek a vrkeringrbe. Egy lnak termszetesen a takarmnnyal egytt is adhatunk gygyszert, vagy porban feloldhatjuk akr az vvzben is. A fregtelent anyagot kzvetlenl a szjba fecskendezik. Ezeket a gygyszereket ily mdon sokkal knnyebb beadni, kevsb veszlyesek, mint az injekcik, s a laikusok szempontjbl mindenkppen elnyben rszeslnek.
Az injekciknak viszont megvan az elnyk, hogy a gygyszer hatanyagai kzvetlenl a vrbe kerlnek. Jval gyorsabban hatnak, mert nem kell elszr zhatolniuk a brn vagy az emsztrendeszeren. Az injekcik tehtnagyon hazsnosak s hatkonyak, ha arrl van sz, hogy a lnak szksg esetn minl gyorsabb enyhlst biztostsunk. Ha az ember fecskendtvel ad be egy gygyszert, nem pedig szjon vagy brn kerseztl, sokkal jobb koncentrcit s gyorsabb hatst rhet el. Ezrt tbbnyire az injekcikban adjk be mindazokat az antibiotikum-flesgeket, amelyeknek nagy adagban kell a vrbe jutniuk.
Azok a gygyszerek, amelyeket injekciban kell beadni, lnyegesen drgbbak, mint az egyb anyagok. A fecskendvel t kell szrni a l brt, s a test szmra idegen anyagot kell bejuttatni a szervezetbe. Ez azonban nem egszen veszlytelen. Egy piszkos s mr hasznlt tn keresztl veszlyes adag betegsgcsra juthat a l testbe. Ezrt klnsen fontos, hogy csak steril, egyszer hasznlatos fecskendket alkalmazzunk. Ezenkvl a vdkupaknak a lehet legtovbb rajta kell maradnia a tn. Magt a tt sohasem szabad kzvetlenl megfogni, mg akkor sem, ha eltte ferttlentettk a keznket. A gygyszerek, amennyiben nem szakszeren adtuk be ket, allergikus reakcit vlthatnak ki, vagy jelentsen korltozhatjk s veszlyeztethetik a l egszsgt.
Az injekci hrom fajtja:
1. Szubkutns injekcik
A gyygszert kzvetlenl a br al fecskendezik. Ez a legknnyebb mdja az injekci beadsnak. Ilyenkor felemeljk a br egy darabjt, knnyedn sszecspjk, s a folyadkot az alatta lv ktszvetbe fecskendezzk. gy adjk pldul a tetanuszinjekcikat.
2. Intramuszkulris injekcik
A gygyszert egy nagy kiterjeds izomzatba fecskezdezzk, amelyikben aztn sztoszlik. A lnl elg egyszer, mivel izmai meglehetsen nagyok. Viszont rendkvl vatosan, lassan fecskendezzk, hogy ne okozzunk tlsgosan nagy fjdalmat a lnak.
3. Intravns injekcik
A gygyszer ezen az ton hat a leggyorsabban. ezek az injekcik azonban nem egszen veszlytelenek. Elszr is: knnyen megsrthetnk egy vkony vnt. Aztn ha egy gygyszer tlsgosan gyorsan jut be a vrkeringsbe, komoly szv- s tdreakcira kerlhet sor. Ha nem talljuk el a vnt, a gygyszer a vele hatros szvetekben oszlik el, s fjdalmas vrmleny vagy akr tlyog is kialakulhat. A legrosszebb, a a gygyszert a vna helyett tvedsbl egy artriba fecskendezik. Akkor kzvetlenl az idegkzpontba jut, s egy ilyen slyos tveds akr hallhoz is vezethet. A kockzatok elkerlse vgett intravns injekcikat csakis vszhelyzetben szoktak beadni. Ez pedig kizrlag a szakkpzett llatorvos dolga!
Az injekci a gyakorlatban
1. Elszr is alaposan t kell vizsglni az oltanyagot tartalmaz vegcst. Nem minden gygyszert lehet injekcival beadni. Ezenkvl a gygyszer szavatossgi idelynek mg hatlyosnak kell lennie, s a sznnek s llagnak sem szabad elvltozsokat mutatnia.
2. Ezutm nagyon alaposan meg kell mosnunk a keznket, hogy tiszta legyen, majd alkohollal ferttlentennk kell az vegcse tetejt.
mieltt felszvnnk az oltanyagot a tbe, annyi levegt kell beszvtatni, amennyi folyadkot ksbb fel akarunk hzni.
3. A ferttlentett fecskendtt ezutn a kupakon keresztl az oltanyagos vegcsbe szrjuk, s belenyomjuk a levegt.
4. Ezutn szvjuk fel a gygyszert az injekcis tbe.
5. Vgl kihzzuk a tt az vegcsbl, a fecskendt felfel tartjuk s vigyzva kinyomjuk a benne maradt levegt. Ha az injekcit nem adjuk be azinnal, a tre okvetlenl ismt fel kell helyezni a vdkupakot.
Az injekcit ngy klnbz helyre adhatjuk be:
1. A nyakba:
Itt ugyan vdve vagyunk a patk rgsaitl, de fennll a veszlye annk, hogy a szrs helyn vrmleny vagy tlyog jn ltre. a legtbb gygyszert csak kis mennyisgben s nagyon lassan, trelmesen lehet beadni. Az a legjobb, ha a folyadkot kt rszre osztjuk, s a l nyaknak elbb az egyik, majd a msik oldaln adjuk be.
2. A mellkasba:
A kezel szemly szmra ez ugyanolyan knyelmes, mint a nyakba adott injekci. A mellizopmba azonban legfeljebb 10 ml folyadk fecskendezhet.
3. A farpofba
Ebben az esetben vigyzz a rgsokra! Hogy elkerld ket, llj lehetleg minl kzelebb a l fels combjhoz.
4. A farba
Itt is fennll a vezslye annak, hogy a l kirg. Mivel a br itt nagyon vastag, valamivel nagyobb ervel kell beszrni a fecskendt.
|