mutatvnyok tantsa
2013.04.07. 15:54
Meg kell rtetned vele, mit akarsz
A lovad persze csak akkor fogja a legjobban kivitelezni az adott gyakorlatot, ha megrtette, mit szeretnl tle. A j lkikpzk is abban jeleskednek, hogy vilgosan, rtheten meg tudjk magukat rtetni a lval. Ezt pedig anlkl kell vghezvinni, hogy nyomst gyakorolnnk r. A l is sokkal jobban rzi ettl majd magt, hiszen gy majd nem knyszertik a gyakorlat megttelre, hanem akarja megtenni azt.
Sohasem szabad azt hinni, hogy a l kezdetbl tisztban van az elvrsainkkal. Nagyon fontos, hogy sohasem szabad megflemlteni, ugyanis ez korltozza a tanulsi kpessgeit. Ezrt mindenfle stresszhelyzetet kerlni kell.
A tanulsi id
Egy gyakorlat megtanulsa nem egyik naprl a msikra megy. Ehhez – a gyakorlattl fggen – krlbell kt-hrom ht kell. Egy knnyebb gyakorlatot a l termszetesen hamarabb tanul meg, mg egy msikat csak sokkal ksbb. A tanulst azonban nem szabad elsietni! Egy nap krlbell ktszer 5-10 percig lehet a lval tanulni. Ez id alatt biztosan nem unja meg a gyakorlst. Fontos az is, hogy egy nap tbbszr legyen meg ez az 5-10 perc. gy a l a dleltt tanultakra biztosan emlkezni fog este is, s nem fogja msnapra elfelejteni.
Nagyon fontos mg, hogy ha egy mutatvny mr megtanult, azt nem szabad „eldobni”. A l nem felejtiel a feladatot, mert a hossztv emrija nagyon j, de rdemes nagyobb idkznknt gyakorolni, ha eseleg szksgnk lehet mg r.
A hangsegtsgrl
Nem szabad a hangsegtsgeknek nagyon hosszaknak lennik. De tl rvidek sem lehetnek, fleg, ha azonos magnhangz van bennk, mert azt a l ssze fogja keverni. Pldul a „le!” s „ne!” szavak helyett jobb a „lefel!” s a „nem szabad!” szavakat hasznlni. A l ezeket knnyebben tanulja meg, s knnyebben megrti is majd. A l a hanglejtsbl is tudja, hogy mit kell tennie, ha a hang egyre mlyl lasstani fog, de fordtva is mkdik, teht ha magasodik a hang, akkor gyorstani fog.
A jutalmazs
Ha a lovad jl kivitelezett egy kis mestermutatvnyt, sohasem szabad elfelejtened megjutalmaznod t. gy ha legkzelebb ugyanazt a feladatot kred tle, emlkezni fog a jutalomra, ezrt jl fogja csinlni (persze vannak kivtelek).
Ha valamit rosszul csinlt a htasod, nem szabad rte nagyon megbntetned. Fleg nem szabad rte megtnd a plcval. Ettl ugyanis mg jobban fog flni, s a gyakorlatot sem fogja megcsinlni mskor. Hiszen magban a feladatot sszekti a bntetssel, ebbl pedig azt gondolja, hogy bntetsrt, azt ugyan nem fogja megtenni! Bntetskppen elg csupn egy hatrozott „nem!” sz. Ezt rgtn megrti majd.

|