lfajtk
Mihk Sndor - Pataki Balzs 2013.03.29. 10:31
A l fajti s csoportostsuk
A vltozatos hasznostsnak megfelelen az vezredek alatt sok, egymssal tbb- kevsb rokon fajta keletkezett s tbbfle tpus alakult ki. A fajtk a hasznostsnak megfelelen vltoztak is, hiszen egyetlen egy sem kpviselhette az llandsgot. Br az egyes fajtknak a szne, nagysga, klleme, bels rtkmr tulajdonsgai eltrnek egymstl, mgis megfigyelhet egy bizonyos sma a faj domesztikcijtl kezdden egszen a fajtk napjainkig tart fejldsben
Ennek a soksznsgnek hrom tnyez az alapja. A krnyezet, az emberi beavatkozs s a genetikai alap. A domesztikci ta ltrejtt fajtk figyelemre mlt rktkpessggel rendelkeznek, vagyis azzal a tulajdonsggal, hogy jellegzetessgeiket kvetkezetesen tadjk ivadkaiknak. Minl rgebbi egy fajta, s minl kivesebb gnhats rte kialakulsa ta, annl egysgesebben rkti t a kls s bels rtkmr tulajdonsgait a kvetkez nemzedkre.
A vilgon ltez tbb mint 100 lfajta csoportostsra tbbfl lehetsg knlkozik. Mindegyik szubjektv alapokon nyugszik, mgis dnt objektv trvnyszersgek figyelembe vtelvel rendszerez. Tvedhetetlen csoportosts nincs, de hisszk, hogy a legkisebb szakmai hibt akkor kvetjk el, ha a fajtkat a melegvr, hidegvr, pni- s kislfajtk, valamint hasznlati tpusok szerint klntjk el.

|